1. 9. 2022
Domény

4 dobré důvody, proč je registrace domény .CZ lepší než .COM atd.

Doménové koncovky, to není jen .CZ, .SK, .COM… Ve skutečnosti máte více jak 380 možností. Ale vyplatí se vám je využít? Celou polovinu domén, které Webglobe spravuje (123 583 z 227 100), tvoří domény .CZ. Důvodů pro to je hned několik. Zde si řekneme, proč pro český web nejlépe funguje národní doména .CZ. 

Jan DvořákKdyž se tu bavíme o doménách, myslíme TLD (Top Level Domain), tedy její „koncovku“. Chcete-li se lépe zorientovat v terminologii, přečtěte si nejdříve článek Co je to doména.


1. Moje máma má za to, že webové stránky začínají na www. a končí na .cz

Nutit zákazníky myslet se nevyplácí. Češi na konec domény .CZ píšou už automaticky. 

Kupte si .COM a garantujeme vám, že deset procent lidí do vyhledávače stejně zadá .CZ (a pravděpodobně skončí u vaší konkurence, která si volné domény obsadí). 

Zaregistrujte si některou novou TLD, třeba web.beer, a všichni budou psát web.beer.cz.

Chcete-li oslovit masy (tzn. mít tržby), držte svou fantazii na uzdě a řiďte se tím, co váš zákazník očekává.

2. Letáky a reklama v rádiu by byly jen vyhozené peníze

Stejný argument se týká i tištěných materiálů. Firmy si zvykly na ně psát své URL adresy bez počátečního www. I my máme na banerech napsáno prostě webglobe.cz. Šetří to místo a zákazníci to pochopí.

Méně důvtipní však budou ve chvíli, kdy tam bude třeba webglobe.domains. Je to link? Není to link? Má za tím být ještě .CZ? 

To samé platí i pro reklamu v rádiu a televizi.Přečtěte si, jak vybrat jméno pro vaši doménu, abyste se těmto problémům vyhnuli u .CZ domény.


3. SEO? Ne, ale .CZ dokáže pomoci jinak

Jak naivní je myslet si, že domény .BLOG, .DESIGN, .SOFTWARE apod. nějak pomohou vašemu webu zdobýt přední příčky ve vyhledávání. Googlu jsou klíčová slova v názvu domény ukradená.

Co mu ale ukradené není, je počet prokliků. Čím více jich máte, tím spíš vás bude Google zákazníkům ukazovat.

A na co lidé klikají nejčastěji? Na weby, kterým věří

Zaparkujte své české stránky na .EU, .COM, nebo ještě hůře. ZIP apod. a budete mezi ostatními doménami vypadat přinejmenším podezřele. To platí obzvláště pro e‑shopy.


Vliv národní domény cz na SERP

Nevybočujte z řady a zůstaňte raději u domény .CZ. Máte tak větší šanci na úspěch.K ověření domény .CZ použijte náš vyhledávač. Ale pozor, volné domény, aspoň ty s dobrými názvy mizí rychle. Překonejte však nutkání pořídit si alternativu s TLD .EU, .COM apod. Sníží vám to tržby a z dlouhodobého hlediska na tom proděláte. To už je lepší zjistit si, komu patří doména, na kterou máte zálusk, a zeptat se, jestli by nebyla na prodej.

4. Cena domény, to zajímá každého – kolik stojí doména .CZ?

Tohle je také jeden silný argument. Pro mnohé je to možná ten nejsilnější: národní doména. CZ je oproti různým novotám v podstatě levná záležitost. Ročně vás vyjde na pár stovek korun

 • .EU: 129–169 Kč
 • .CZ: 149–300 Kč
 • .COM: 240–300 Kč
 • .NET: 265–389 Kč
 • .INFO: 350–429 Kč
 • .BLOG: 600–919 Kč
 • .MODA: 645–909 Kč
 • .SOFTWARE: 660–899 Kč
 • .BEER: 660–899 Kč
 • .TECH 759–1 599 Kč
 • .RICH 52 900–79 499 Kč

(Ceny domén jsou orientační a bez DPH.)Cože? Doména se nekupuje, ale jenom pronajímá? Jestli je pro vás tahle informace nová, přečtěte si náš článek Jak koupit doménu na internetu.

Autor článku
Jan Dvořák

Ať už cílíte specifické zákazníky nebo celý svět, vybavíme Vás účinným arzenálem.

Sdílejte článek

Výbava pro váš onlinový svět

Proč věci na různých místech, když je můžete mít na jediném?