Všichni chtějí do cloudu
Jestli IT sektor někdy měl nějaké trendy slovo a hojně diskutované téma, pak to byl (a stále je) cloud, konkrétně public cloud.
Cloud hosting prý vašim aplikacím zajistí:
- vysokou dostupnost a potřebný výkon
- prakticky neomezenou škálovatelnost
- nižší provozní náklady
- lepší zabezpečení
I my jsme tomuto zaklínadlu na chvíli podlehli. Říkali jsme si, že bychom na něj mohli převést část našich služeb, které není nutné hostovat u nás, když je veřejný cloud tak kvalitní a levný.
Ale nejdřív jsme si ho chtěli pořádně otestovat. Zajímaly nás jeho limity a skutečné chování, ne jen marketingová hesla.
Rozhodli se pro cloud od Amazonu: Amazon Web Services neboli AWS.
Zde je výsledek:
Testovací podmínky: pořídili jsme si Tableau
Webglobe úspěšně roste a překonává všechny naše predikce. A protože chceme firmu řídit na základě co nejpřesnějších dat, kterých máme po akvizici 17 firem na 3 trzích opravdu velké množství, pořídili jsme si Tableau – a rovnou je použili k otestování AWS.
Tableau je aplikace pro datovou analytiku. Jako svá hlavní USPs na webu mimo jiné prezentuje:
- 10–100⨉ rychlejší analytiku a vizualizaci oproti konkurenci
- real-time načítání dat
- jejich sdílení v řádech sekund
Těšili jsme se proto na bezchybný provoz – jenže se ukázalo, že i po zdlouhavém ladění aplikace i serverů v AWS je Tableau extrémně pomalé. Analýzy se načítaly neúměrně dlouho a data se zpracovávala pomalu…
Jak jistě uhodnete, problém nebyl na straně Tableau, problémem byl pomalý cloud.
„Nevýhodou public cloudů jako Amazon AWS je, že nabízí krabicové řešení, které nejde konfigurovat. Jedinou možností, jak zlepšit výkon, je pořídit si vyšší balíček.”
Lukáš Kasič, Chief Solution Architect, Webglobe
Útěk z veřejného cloudu do soukromí
U Amazonu jsme měli objednaný běžný EC2 virtuální server (16 vCPU, 128 GB RAM a 300 GB), což by pro provoz aplikace, jako je Tableau, mělo být naprosto dostačující.
Jenže Tableau potřebuje hodně pracovat s diskem a Amazon ke svým virtuálům poskytuje disky s výkonem pouhých 900 IOPS (počet operací za sekundu), což je někde na úrovni starých rotačních HDD.
Abychom mohli Tableau reálně používat, museli bychom si připlatit za výkonnější SSD storage. To Amazon samozřejmě také nabízí, jenže za tučný příplatek.
Vzhledem k tomu, že jsme i po veškeré optimalizaci za AWS měsíčně utráceli 1 000 dolarů (23 500 Kč), rozhodli jsme se naše testování raději ukončit. Tableau jsme přemigrovali na náš vlastní managed cloud s virtuálními servery.
Ty máme již standardně osazené novými NVMe SSD disky, zapojenými do CEPH, kde dosahujeme až 40 000 IOPS.
„Tableau okamžitě běželo 2⨉ rychleji než u Amazonu.”
Lukáš Kasič, Chief Solution Architect, Webglobe
Při stejném nastavení parametrů (16 vCPU, 128 GB RAM a 300 GB) jsme zaznamenali extrémně vysoký nárůst výkonu.
Udělejte to samé a získejte 2násobný výkon o čtvrtinu levněji
Výše zmíněný virtuální managed server u nás můžete mít za 18 000 Kč. To je o 25 % levněji než u Amazonu.
Za rok to udělá úsporu 66 000 Kč.
Kdybychom se ale měli dostat na stejný počet IOPS, byl by rozdíl mezi AWS a naším řešením naprosto absurdní. Za takovou konfiguraci poplatky u Amazonu raketově vzrostou a ročně pohybují ve statisícových částkách.
Krom lepšího hardwaru má však Webglobe cloud i další nezanedbatelné výhody:
1. Maximální individualizace serveru a služeb
Amazon nabízí jen krabicové řešení AWS. My vám poskládáme infrastrukturu přesně na míru vašim potřebám. Vybereme služby a technologie ne podle značky, ale podle toho, jak dobře splní vaše požadavky. Když bude dávat smysl použít Amazon, klidně použijeme Amazon.
2. Lokální support, 24/7
I když AWS support patří mezi ty lepší, ochotnější a rychlejší na trhu, stále se to nedá srovnávat s lokální podporou, která mluví vaší řečí a je běžně dostupná i po telefonu. U Webglobe máte navíc telefon přímo na administrátory, kteří váš cloud navrhují a spravují.
Závěrem
Jak říká Tomáš Kostka, head of Custom Business Solutions u nás ve Webglobe: „Zákazníci ve skutečnosti nepotřebují public cloud, potřebují funkční řešení.“
Součástí tohoto řešení klidně může být i AWS nebo podobný veřejný cloud (často například využíváme storage Amazon S3). Vždy to ale musí dávat smysl v rámci celkové infrastruktury.
Je tohle všechno skutečně pravda? Přečtěte si, co si více o srovnání private vs. public cloudu tak, jak ho vnímá i náš hlavní architekt infrastruktur na míru, Lukáš Kasič.
Také chcete zdvojnásobit rychlost svých aplikací, a přitom ušetřit? Napište nám a my pro vás připravíme váš vlastní private cloud.