Jak se přihlásit k FTP?

K FTP se přihlásíte přes prohlížeč nebo FTP klienta pomocí přihlašovacích údajů, které najdete v klientské administraci. Při zřízení hostingu je potřeba si heslo nejdříve nastavit.

FTP (anglicky File Transfer Protocol) je protokol používaný pro přenos souborů Vaší prezentace na diskový prostor, ze kterého budou Vaše stránky prezentovány.


Pro práci s FTP je třeba mít nějaký program – ať už je to váš prohlížeč, či nějaký ze speciálních FTP klientů bez kterého se stejně pro plnohodnotný FTP přístup neobejdete. FTP klient vám umožní také hromadné operace se soubory a adresáři, jako jsou např. kopírování, mazání, editace, přejmenování, uploadování dat na server a jejich download ze serveru na Váš počítač. V FTP klientovi je třeba nadefinovat přístup ke vzdálenému serveru.


Pro práci s FTP je možné využívat tyto způsoby:Pro připojení je zpravidla zapotřebí zadat tyto tři údaje:


  • FTP server: ftp.jmenovasidomeny.cz případně IP serveru, kam směruje vaše prezentace (pokud doménu nemáte ještě nasměrovanou)
  • Uživatelské jméno: zpravidla název vaší domény
  • Přístupové heslo


Pokud přístupové údaje k FTP nemáte, můžete si heslo obnovit ve vaši administraci


  • rozkliknete detail vaší domény
  • v menu najdete volbu Hosting – FTP a soubory – Ftp účty
  • zde najdete IP serveru, a máte možnost pomocí tlačítka Upravit si změnit heslo k FTP


Pasivní režim:


Vhodné je též "Použít pasivní režim přenosu (jako WWW browser)". Tato volbu je možno nastavit ve většině FTP klientů buďto přímo při definování spojení nebo někde v nastavení klienta. Pokud tuto volbu nebudete mít zatrženu, může se stát, že budete mít problémy při spojení či při přenosu přes některé internetové rozhraní.


Pokud se Vám nedaří pomocí Vašeho klienta připojit k FTP, je nejčastější příčinou tohoto problému blokace spojení ze strany Vaše bezpečnostního softwaru například antivirového programu nebo firewallu. V takovém případě je zapotřebí toto spojení na Vašem softwaru povolit.

Sdílejte článek

Vstupte do světa domén

Každý správný web potřebuje doménu a kvalitní webhosting. Buďte online s námi.