5. 9. 2022
Domény

Kde koupit doménu? A je cena vždy to nejdůležitější?

Čechy vždy a ve všem zajímá především cena – domény nevyjímaje. Jenže, jak už jste možná sami zjistili při nějakém rádoby super výhodném nákupu čehokoliv, nejlevnější jen málokdy znamená nejlepší. Kde je tedy nejlepší koupit doménu? V tomto článku si ukážeme, podle čeho vybírat.

Jan DvořákVíte vůbec, jak koupit doménu na internetu? Jestli ne, začněte nejdříve tímto článkem.


Čáry máry s cenou aneb na kolik vás registrace domény vlastně vyjde?

Je to ze strany poskytovatelů celkem průhledný způsob, jak získat nové zákazníky, ale to neznamená, že z něj nemůžete těžit. Většina poskytovatelů na 1. rok zpravidla nabízí akční „zaváděcí cenu“. Registrace domény vás tak může vyjít až o 90 % levněji, což je rozhodně pozitivní zpráva. 

Jen myslete na to, že prodloužení domény už tak levné nebude… Nenechte se ohromit 55 Kč za doménu. Vždy si pozorně přečtěte, na kolik vás vyjde další rok (protože to může klidně být i 1 200,-.)

Řešíte, kde koupit doménu .CZ? Před super levnými nabídkami se mějte na pozoru

To, kolik stojí doména .CZ, určuje centrální registr domén CZ. NIC. Všichni internetoví prodejci si u něj pronajímají domény za stejnou cenu: 145 Kč bez DPH na rok. Pak je s různě velkou přirážkou přeprodávají koncovým uživatelům.

Cena .CZ domény se tak standardně pohybuje mezi 199–279 Kč (bez DPH). I zde při registraci narazíte na zaváděcí ceny.

Někteří prodejci doménu dokonce nabízejí na 1. rok pod cenou. Většina zákazníků si ji totiž pochopitelně prodlouží, takže se jim tato investice v budoucnu vrátí. Pokud ale někdo dlouhodobě pronajímá .CZ domény za 145,- nebo méně, pak tu něco nesedí.

Žádný rozumný (a úspěšný) podnikatel vám nebude dotovat své zboží. Buď vám peníze z kapsy tahá jinak, nebo s nízkými cenami dodává také nekvalitní služby.Proč .CZ domény neprodává sám CZ. NIC? Ten je něco jako úředník vydávající plechové cedule s adresami domů. Mít adresu ale vyžaduje trochu víc: potřebujete vchod, zvonky a hlavně chodník před domem. Poskytovatelé domén se starají o přihlášení, správu a celou infrastrukturu kolem. A právě za to jim platíte.


Podle čeho se tedy rozhodovat, když ne podle ceny?

Výsledná cena domény by měla odrážet množství a kvalitu služeb, které poskytovatel k doménám nabízí. 

Za co je tedy lepší si připlatit?


1. Zákaznická podpora, která opravdu pomůže

Možná to zní překvapivě, ale i u domény budete občas potřebovat něco řešit s podporou. 

Nejhorší je, když se v takovou chvíli snažíte na stránkách najít telefon nebo alespoň e‑mail, ale k dispozici je jen hloupý a neosobní chatbot.

Před koupí domény si proto zjistěte dostupnost a hodnocení zákaznické podpory.


2. Zabezpečení domény proti hackerům

Ne vždy je tohle standard, i když by dnes už být měl. DNNSEC šifrování vaši doménu chrání proti hackerům, kteří se na ni snaží podstrčit svůj falešný web (aby z vašich zákazníků vytahali peníze a přihlašovací údaje). 

U dobrého poskytovatele je naprostou samozřejmostí dávat DNNSEC k doméně zdarma.
Pozor, i když je u nás DNNSEC zabezpečení zdarma, je třeba si ho po registraci domény ručně aktivovat.


3. Snadné prodloužení domény bez rizika

Zapomínat je lidské. Jenže zapomenete-li zaplatit za doménu, přestane vám fungovat web. Představte si, že máte e‑shop a tohle se vám stane těsně před Vánoci, kdy máte největší tržby.

Každý poskytovatel před expirací domény standardně posílá e‑mail s upozorněním a novou fakturou. Jenže takový e‑mail lehce zapadne. Stačí, že si ho necháte otevřený s tím, že se na platbu vrhnete hned po večeři. Jenže pak v televizi dávají nové Prostřeno, vám se to vypaří z hlavy a na problém je zaděláno.

Proto si raději ověřte, zda poskytovatel domény nabízí i její automatické prodloužení.
My posíláme upozornění 14 dní před expirací. Automatické prodloužení si u nás můžete zařídit hned dvěma způsoby: buď si ve svém účtu dobijete kredit do zásoby, nebo si objednáte službu Doménová pojistka, která doménu zamkne proti změnám tak, že ji nikdo jiný nekoupí ani neukradne.


4. Něco zdarma navíc

Praktické dárečky od obchodníků jsou fajn, když zrovna nejde o nějaký „marketingový tahák“ v podobě klíčenky.

Dostat k doméně zdarma třeba takový WebEditor s vlastním hostingem, může být záchrana pro ty, kdo obsahu této věty tak úplně nerozumí. Jinými slovy: chcete-li si sami vyrobit www stránky, které budou vypadat lépe než výloha laciného butiku, aniž byste k tomu museli trávit hodiny studiem termínů a návodů a zbytečně platili za další služby a nástroje, registrujte si u nás doménu

Zdarma k ní dostanete nástroj pro tvorbu webu s 60 hotovými šablonami – prostě si jednu z nich vyberete, nahrajete vlastní obrázky, napíšete texty a váš web je na světě.


Kolik stojí doména? Cena se odvíjí od více faktorů

Kolik stojí doména? Cena se odvíjí i od toho, jaké (a jak kvalitní) služby od poskytovatele dostanete.

Chtějte hlavně kvalitní hosting

Cena domény opravdu není rozhodující faktor. Při výběru poskytovatele na ni příliš nehleďte. Těch pár desítek korun ročně navíc vás opravdu nevytrhne. 

To extrémně důležité pro úspěch vašeho webu je spolehlivý a kvalitní hosting, na němž budete mít uložená všechna data. A ten budete řešit hned po nákupu volné domény.
Mít doménu a webhosting u stejného poskytovatele se vám vyplatí. Obojí spravujete na jednom místě, máte jeden kontakt, se kterým řešíte všechny problémy, a také můžete při různých akcích na domény získat lepší cenu.


Webhosting stránkám zajišťují servery, tedy počítače. A stejně jako všechny jiné počítače i servery mají různé parametry: mohou být staré a pomalé, nebo moderní a výkonné.

Právě v kvalitě a výkonu webhostingu se jednotliví poskytovatelé nejvíce liší.


Hlídejte si akce na domény

Krom již zmíněných zaváděcích cen se vám rozhodně vyplatí využívat i různé speciální akce. Centrální registr CZ. NIC například s poskytovateli pravidelně organizuje slevy na .CZ domény.
Řešíte, kde registrovat doménu? Nejdřív je třeba vymyslet její název a zjistit, jestli je vůbec vaše vysněná doména volná. S výběrem názvu vám poradí náš článek


Autor článku
Jan Dvořák

Ať už cílíte specifické zákazníky nebo celý svět, vybavíme Vás účinným arzenálem.

Sdílejte článek

Výbava pro váš onlinový svět

Proč věci na různých místech, když je můžete mít na jediném?